Könyvelőváltás

Az év vége előtti legaktuálisabb téma a könyvelőváltás. Ebben a bejegyezésben megmutatjuk, miről szól és mire kell figyelni, amikor valaki úgy dönt, másik könyvelővel folytatja.

Az első dolog, amit meg kell említenünk, az a mentális-érzelmi állapot. Lehet, hogy ennek említése meglepő egy könyvelői blogbejegyzésben, ám sok embernél a ragaszkodás, a megszokás döntő fontosságú, például a könyvelőjével kapcsolatban. Ezt a témát előző blogbejgyezésünben jártuk körül, érdemes elolvasni ide kattintva.

Aztán ott van a könyvelőváltás oka. Miért vált valaki könyvelőt? Megunta az előzőt? Ez ritka eset. Nyugdíjba megy a könyvelője? Igen, ilyen előfordul. A leggyakoribb eset azonban, hogy az ügyfél nincs megelégedve, még inkább valami probléma merült fel az együttműködés során – ez általában Forintokban mérhető az ügyfél kárára.

Rendben, váltsunk könyvelőt. Mire kell figyelni? Ezt a kérdést megkönnyítendő létrehoztuk KÖNYVELŐKIHÍVÁS oldalunkat, ahol 7 kérdés megválaszolásával bárki könnyen megbizonyosodhat róla, hogy megfelelő-e a kiszemelt könyvelő. A kitöltés ingyenes, 1 percet vesz igénybe, és semmilyen adatot nem kell megadni hozzá.

Amikor aztán valaki megérkezik oda, hogy megtalálta az új könyvelőt, az egyik fontos kérdés a váltás időpontjának kiválasztása. Ha megoldható, javasoljuk a január 1-i időpontot, ugyanis akkor egy teljes pénzügyi évet még az előző könyvelő zár le, az újat pedig már az új könyvelővel lehet megkezdeni.

Általánosságban kijelenthető, hogy az ügyféltől energiát igényel egy könyvelőváltás, hiszen egyeztetni szükséges a régi és az új könyvelő között. Továbbá fontos odafigyelni, hogy semmiképp se engedjük el az előző könyvelőt, mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy még hónapokig szükség lesz rá. Na nem teljes munkaidőben, de bizonyos kérdésekre csak Ő fog tudni válaszolni. Miért úgy, miért oda könyvelt le egy adott tételt. Ezek nélkül az adatok nélkül az új könyvelő elakadhat, de mindenképpen rengeteg plusz munkát jelent számára, amit végsősoron az ügyfél fizet meg.

Összegezve egy könyvelőváltás folyamata simán tud zajlani, amennyiben:

– megfelelő könyvelő kerül kiválasztásra (konyvelokihivas.hu)

– a váltás megfelelően van időzítve, és nem az utolsó pillanatra halasztva

– a vállalkozó/ügyvezető ráér a kérdések megválaszolására

– a régi könyvelő elérhető marad, a kérdéses esetek megválaszolására

Kijelenthető, hogy egy jól beütemezett könyvelőváltás nemhogy nem okoz fennakadást egy vállalkozás életében, de tapasztalataink azt mutatják, hogy egy naprakészebb, felkészültebb, professzionális könyvelő nem csak pénzügyileg kimutatható előnyt jelent, hanem stresszmentes körülményeket, nyugodt alvást biztosít az ügyvezetők számára.

JOY TFA – Legyen élmény a könyvelés!

Oszd meg másokkal is